فرهنگ مرم آفریقای جنوبی
فرهنگ مردم آفریقای جنوبی – قسمت 1
سپتامبر 8, 2016
تاریخ آفریقای جنوبی

تور آفریقای جنوبی – تاریخ آفریقای جنوبی

 

تاریخ کشور آفریقای جنوبی – قسمت اول

 

پرچم کشور آفریقای جنوبی

پرچم کشور آفریقای جنوبی

 

تاریخ آفریقای جنوبی بیش از 100،000 سال پیش، زمانی که برای اولین بار انسانی در این منطقه سکونت گزیده است، شروع می شود. سابقه تاریخی این کشور دارای تنوع قومی است و به طور کلی به چهار دوره مجزا تقسیم شده است: دوران پیش از استعمار، دوران استعمار، دوران پس از استعمار و آپارتاید، و دوران پس از آپارتاید. سابقه تاریخی آفریقای جنوبی ، به ویژه دوران استعمار و پس از استعمار، شاهد درگیری های فرهنگی، اختلافات ارضی خشونت آمیز بین مهاجران اروپایی و مردم بومی، سلب مالکیت و سرکوبی ها و دیگر تنش های نژادی و سیاسی است.

 

کشفیات الماس و طلا در قرن 19 تاثیر عمیقی بر بخت و اقبال و دارایی منطقه داشته و از نظر جهانی تاثیر زیادی بر روی آن گذاشته است. در نتیجه آفریقای جنوبی شاهد یک تغییر در یک دوره اقتصادی، از یک اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و سوق پیدا کردن به سمت صنعتی شدن و توسعه زیرساخت های شهری بوده است. هر چند اکتشافات درگیری های جدیدی بین مهاجران بوئر و بریتانیا امپریالیستی به وجود آورد و باعث گردید این اختلافات به اوج خود برسد.

پس از شکست بوئر در جنگ آفریقای جنوبی (1899-1902)، در سال 1909 اتحادیه آفریقای جنوبی به عنوان یک قلمرو امپراتوری بریتانیایی با شرایط و قانون آفریقای جنوبی ایجاد شد که متشکل از چهار نهاد مجزا بود: مستعمره کیپ (Cape Colony)، مستعمره ناتال (Natal Colony)، مستعمره ترانسوال (Transvaal Colony) و مستعمره رودخانه ارنج (Orange River Colony).

این کشور یک دولت خود مختار در مدت امپراتوری بریتانیا شد و در سال 1934 وضعیت قانون اتحادیه تصویب شد. در نتیجه رفراندم سال 1960، در 31 ماه مه سال 1961 سلطه به پایان رسید و مشروعیت به یک کشور مستقل به نام آفریقای جنوبی تبدیل شد و یک قانون اساسی جمهوری خواه به تصویب رسید.

از سال 1948 تا سال 1994، سیاست آفریقای جنوبی ناسیونالیسم آفریقایی در اطراف محور تبعیض نژادی و حکومت اقلیت سفید رسما به عنوان آپارتاید، کلمه آفریکانس معنی “جدایی” شناخته شده است مسلط بودند.

از سال 1948 تا سال 1994، سیاست آفریقای جنوبی تحت سلطه بود، ناسیونالیسم آفریقایی (Afrikaner nationalism) در حوالی متمرکز بود و محور تبعیض نژادی و حکومت سفید پوست اقلیت داشتند و رسما به عنوان آپارتاید شناخته شدند. کلمه آفریکانس (Afrikaans) معنی «جدایی» است. این قانون جدایی، قبل از تصویب قانون اتحادیه 1934 بود.

در 27 آوریل سال 1994، پس از چند دهه مبارزه مسلحانه و مخالفت جهانی با آپارتاید، که در طی آن حمایت سیاسی و نظامی در درجه اول توسط اتحاد جماهیر شوروی به کنگره ملی آفریقا غیر نژادی (ANC) ارائه شد، کنگره ملی آفریقا در اولین انتخابات دموکراتیک در این کشور پیروزی را به دست آورد. از آن زمان کنگره ملی آفریقا در سیاست این کشور در یک اتحاد مضطرب با حزب کمونیست آفریقای جنوبی و کنگره اتحادیه های کارگری آفریقای جنوبی تحت سلطه است.

 

ماقبل تاریخ

تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که آفریقای جنوبی یکی از مراکز مهم تکامل انسان است. از حداقل 2.5 میلیون سال پیش مسکونی بوده است و کشفیات باستان شناسان در Klasies نشان می دهد که این کشور در میانه عصر حجر (125.000 سال پیش) زیستگاه انسان های مدرن بسیاری بوده است. اولین سکونت انسان در آفریقای جنوبی با یک گروه در منطقه شمال غربی این کشور بود. بعد از آن مهاجرت قوم های مختلف، سیاه پوست، بانتو زبان به منطقه شمال غربی در طول اوایل قرن AD صورت گرفت.

 

جمجمه تانگ تایلد

جمجمه تانگ تایلد

 

در غار بلومبوس (Blombos) استاد ریموند دارت (Professor Raymond Dart) جمجمه یک تانگ چایلد (Taung Child( 2،510،000 ساله مربوط به سال 1924 را کشف کرد، این اولین نمونه از استرالوپیتکوس آفریکانوس (Australopithecus africanus) است که تا به حال یافته شده است. بسیاری از گونه های انسان های اولیه که در دهه های اخیر یافته شده است. قدیمی ترین پا، گام یک انسان ناشناخته بین 2.2 و 3.3 میلیون سال پیش، در Sterkfontein توسط رونالد جی کلارک (Ronald J. Clarke) کشف شده است.

 

جنگ بوئر اول

جمهوری ترانسوال بوئر با زور و اجبار از سوی بریتانیا در سال 1877 و در طول تلاش بریتانیا برای تحکیم کشورهای جنوب آفریقا تحت حکومت بریتانیا، به آن پیوست. سابقه رنجش دیرینه بوئر اولین جنگ میان بریتانیا و بوئر را در سال 1880 رقم زد. با اینکه بریتانیا توانست در این نبرد پیروز شود اما بوئر توانست در 27 فوریه سال 1881 استقلال خود را به دست آورد. جمهوری استقلال خود را به عنوان جمهوری آفریقای جنوبی (Zuid Afrikaansche Republiek) و یا ZAR به دست آورد. پل کروگر (Paul Kruger)، یکی از رهبران قیام، در سال 1883 به ریاست جمهوری ZAR منسوب گردید.

در همین حال، بریتانیا، که شکست خود را در باجوبا (MAJUBA) به عنوان یک ضعف مشاهده می کرد، نسبت به اتحاد مستعمرات آفریقایی جنوبی و جمهوری تمایل نشان می داد. آن ها این موضوع را به عنوان بهترین راه حل برای کنار آمدن شرایط این واقعیت می دیدند و از آن به نفع منافع خود در منطقه حمایت می کردند.

علت جنگ های بریتانیا و بوئر که به رقابتی بزرگ میان آن ها تبدیل شده بود، کنترل و بهره برداری از معادن طلای ویتواترسرند (Witwatersrand) بود. ثروت زیادی از معادن در دست «Randlords» اروپا و نظارت مدیران خارجی بریتانیا بر سرکارگران معدن، مهندسان و متخصصان فنی بود که توسط بوئر به عنوان uitlander مشخص می شدند، یعنی به معنای بیگانگان. «aliens» اعتراض به رد نمایندگی مجلس و حق رای  است. همچنین آن ها از تاخیر دولت بوروکراتیک در صدور پروانه و مجوز، و بی کفایتی های اداری عمومی در بخشی از دولت شکایت کردند.

 

تور آفریقای جنوبی - آرامگاه لیندر جیمسون

تور آفریقای جنوبی – آرامگاه لیندر جیمسون

 

در سال 1895، یک گروه سرباز مزدور توسط کاپیتان لیندر استار جیمسون (Captain Leander Starr Jameson) با هدف دامن زدن به شورش در ویتواترسرند و برپایی یک دولت بریتانیایی استخدام شدند. این تهاجم مسلحانه به عنوان حمله جیمسون (Jameson Raid) شناخته شد.

کماندوها و تکاورهای بوئر به سربازان مزدور بریتانیایی حمله کردند و به تهاجم پایان دادند. رئيس جمهور (کروگر) که به شورش مظنون شده بود، حداقل موافقت ضمنی دولت مستعمره کیپ تحت نخست وزیری سیسیل جان رودز را پذیرفت و جمهوری آفریقای جنوبی با خطر قریب الوقوع مواجه شد.کروگر با تشکیل اتحاد با همسایه جمهوری بوئر، دولت فری ارنج واکنش نشان داد و این بود که مانع وقوع جنگ دوم بوئر و بریتانیا نشد.

 

جنگ دوم بوئر انگلیس

تنش تازه میان بریتانیا و برس در سال 1899 به اوج خود رسید زمانی که بریتانیا برای 60،000 سفید پوست خارجی در ویتواترسرند خواستار حق رای شد تا آن زمان، دولت پل کروگر، خارجی ها را از حق رای محروم کرده بود. کروگر درخواست انگلستان را رد کرد و خواستار خروج نیروهای بریتانیایی از مرزهای جمهوری آفریقای جنوبی شد. وقتی انگلیسی نپذیرفت، کروگر اعلام جنگ کرد. این جنگ دوم بریتانیا و بوئر بود و به عنوان جنگ آفریقای جنوبی شناخته شد که بیشتر از جنگ اول به طول انجامید. نیروهای بریتانیایی از نیروهای استعماری رودزیای جنوبی (Southern Rhodesia)، کانادا، هند، استرالیا و نیوزیلند تکمیل شد. تعداد کل نیروهای آن ها در طول جنگ بالغ بر 150،000 نفر بیشتر از بوئر برآورد شد.

 

رئیس جمهور آفریقای جنوبی پل کروگر

رئیس جمهور آفریقای جنوبی پل کروگر

 

در ماه ژوئن سال 1900، پرتوریا، گذشته از بزرگ بودن آن، تسلیم شد. با این حال مقاومت بوئر (به معنی کسانی که جنگ را به پایان تلخ ترجیح می دادند) برای دو سال دیگر ادامه دادند.

جنبش بورژوایی Emily Hobhouse از اردوگاه های بریتانیا در آفریقای جنوبی بازدید و گزارشی در محکومیت شرایط وحشتناک اردوگاه ها تهیه کردند. در سال 1902، 26،000 زن و کودک بوئری از بیماری و بی توجهی در اردوگاه فوت کردند.

جنگ آفریقا هر دو گروه مبارز را تحت تاثیر قرار داد، مردم سیاه و سفید به خدمت گرفته شدند، آن ها یا به عنوان رزمندگان و یا غیر نظامیان باید تلاش می کردند. آمار رسمی از  کشتگان سیاه پوست نادرست بود و بسیاری از اجساد در گورهای بینام رها می شد. با این حال، 17182 نفر سیاه پوست به طور عمده از بیماری ها در اردوگاه های کار اجباری فوت کردند، اما این رقم حقیقی نیست و به طور کلی در طول تاریخ پذیرفته شده نیست.

در 31 ماه مه سال 1902 پیمان صلح میان 22،000سرباز امپریالیستی و 7000 جنگنده جمهوری خواه در منطقه ورینیگینگ (Vereeniging) امضا گردید. شرط این پیمان، پذیرفتن حاکمیت بریتانیا توسط جمهوری بوئر بود. در حالی که بریتانیا به نوبه خود به بازسازی مناطق تحت کنترل خود متعهد بود.

 

تور آفریقای جنوبی

جهت بازدید از مکان های تاریخی کشور آفریقای جنوبی با مرکز تخصصی تور آفریقای جنوبی تماس گرفته و ضمن اطلاع از چگونگی آن در تورهای این کشور زیبا و شگفت انگیز ثبت نام کنید.

لازم به ذکر است که تورهای این مجموعه زیر نظر آتریسا گشت در حال فعالیت می باشد.
02188176202
09125400667

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *