تاریخ آفریقای جنوبی
تاریخ کشور آفریقای جنوبی – قسمت 1
آگوست 28, 2016
جغرافیا و آب و هوای کشور آفریقای جنوبی
سپتامبر 9, 2016
فرهنگ مرم آفریقای جنوبی

 تور آفریقای جنوبی – فرهنگ مردم آفریقای جنوبی

 

فرهنگ مردم آفریقای جنوبی – قسمت اول 

سفر به آفریقای جنوبی بازدید از کشوری با تنوع قومی و نژادی بالا است. تعداد قابل توجهی از مردم آفریقای جنوبی به ویژه در روستاها زندگی فقیرانه ای دارند. با این همه میان این افراد، هنوز هم سنت های فرهنگی به شدت زنده مانده است. اما در آفریقای شهری و غربی جنبه های فرهنگ سنتی کاهش یافته است. آفریقای جنوبی شهری معمولا به زبان انگلیسی یا آفریکانس علاوه بر زبان مادری خود صحبت می کنند.

 

Zulus in Natal - فرهنگ مردم آفریقای جنوبی

Zulus in Natal – فرهنگ مردم آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای یازده زبان رسمی است یکی از این زبان ها، زبان آفریکانس است و  این کشور از نظر تعداد زبان‌، رتبه دار در جهان است. آفریقای جنوبی دارای گویش های بسیاری نیز است که جزء زبان مکالمه ای آفریقای جنوبی یه شمار نمی‌آید. همچنین این کشور دارای یازده نام رسمی است که به ازای هر زبان یک نام مستقل در نظر گرفته شده ‌است. از جمله زبان های رسمی این کشورعبارتند از: فاناگالو، خوئی، لوبدو، خوسا، ناما، دبل شمالی، فوتی، نس و …

اعضای طبقه متوسط، که عمدتا سفید هستند، سبک زندگی شان در بسیاری از جهات مشابه به مردمی است که در غرب اروپا، شمال آمریکا و استرالیا زندگی می کنند. اعضای طبقه متوسط اغلب تحصیل کرده هستند و کار آن ها بیشتر در خارج از کشور برای قرار گرفتن در معرض بازارهای جهان است.

 

هنر آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی مهد تمدن اولیه بشریت است. که از نشانه های آن وجود آثار به جا ماندهدر این کشور است. قدیمی ترین اشیاء هنری در جهان در یک غار در آفریقای جنوبی کشف شد. پوسته حلزون کوچکی که سوراخ شده و در رشته ای قرار گرفته،  یک گردنبند تزئینی می باشد، که مربوط به 75,000 سال پیش است.

 

Eland, rock painting, Drakensberg, South Africa - نقاشی سنگی در آفریقای جنوبی

Eland, rock painting, Drakensberg, South Africa – نقاشی سنگی در آفریقای جنوبی

 

قبایلی از مردم خویسان ها در حدود 1000 سال پیش از میلاد در سفر به آفریقای جنوبی پراکنده شدند. امروزه سبک هنر این قبایل در بسیاری از نقاشی های غار دیده می شود. سپس آن ها با بانتو (نام یک نژاد و خانواده زبانی در آفریقا) جایگزین شدند و مردم Nguni با واژگان خود اشکال هنری ترسیم کردند. در قرن 20، اشکال سنتی قبیله ای از نظر هنر تفکیک شدند اما دوباره با سیاست تفرقه انداز آپارتاید آمیخته شد.

آفریقای جنوبی معاصر دارای هنر درخشان، با هنرمندان بین المللی شناخته شده است. نمایشگاه عکاسی آفریقای جنوبی در موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن که اخیرا برگزار شد که شامل کارهای Mikhael Subotzky، Zanele Muholi، David Goldblatt، Zwelethu Mthethwa و Guy Tillim بود. از جمله کارهای Marlene Dumas و William Kentridge نیز به عنوان هنرمندان معاصر آفریقای جنوبی تحسین شد.

 

معماری آفریقای جنوبی

معماری آفریقای جنوبی آینه تنوع قومی و فرهنگی وسیعی از کشور و دوران استعمار تاریخی آن است. علاوه بر این، معماری آن تحت تاثیر دیگر کشورهای دور  قرار گرفته است. هربرت بیکر (Herbert Baker)، در میان معماری های انجام شده در آفریقا، بانفوذترین طراحی است که طراحی ساختمان اتحادیه در پرتوریا را انجام داده است. ساختمان های دیگر که در تور آفریقای جنوبی خواهید دید عبارتند از بنای یادبود رودز (Rhodes memorial) و کلیسای جامع سنت جورج (St George’s Cathedral) در کیپ تاون، و کالج سنت جان (St John’s College) در ژوهانسبورگ.

 

تور آفریقای جنوبی - قلعه Good Hope

تور آفریقای جنوبی – قلعه Good Hope

 

معماری برجسته کیپ هلندی (Cape Dutch) در روزهای اولیه قرن 17 از مستعمره کیپ بود، و این نام برگرفته از این واقعیت است که مهاجران اولیه کیپ عمدتا هلندی بودند. سبک آن ریشه در قرون وسطی هلند، آلمان، فرانسه و اندونزی دارد. خانه ها در این سبک، طراحی متمایز و قابل تشخیص، با ویژگی های ممتاز و برجسته، شیروانی زرق و برق دار گرد، که یادآور ویژگی های خانه های ساخته شده در شهر آمستردام (Amsterdam) در سبک هلندی را دارد. چشم انداز روستایی آفریقای جنوبی جمعیتی است با معماری سنتی آفریقایی.

 

ادبیات آفریقای جنوبی

11 زبان ملی در آفریقای جنوبی وجود دارد. تاریخ سیاسی و اجتماعی منحصر به فرد آفریقای جنوبی از انواع غنی از ادبیات، با موضوع زندگی قبل از استعمار، دوران آپارتاید، و زندگی مردم در “آفریقای جنوبی جدید” تشکیل شده است. بسیاری از اولین نویسندگان سیاه و سفید آفریقای جنوبی مبلغین تحصیل کرده بودند، و بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی یا آفریکانس نوشته هایی چاپ کرده اند.

یکی از اولین رمان شناخته شده که توسط یک نویسنده سیاه به یک زبان آفریقایی نوشته شده است، Solomon Thekiso Plaatje’s Mhudi که در سال 1930 نوشته و منتشر شده است. نویسندگان سفید انگلیسی زبان آفریقای جنوبی از جمله نادین گوردیمر (Nadine Gordimer) به عنوان زن هفتم در سال 1991 دارنده جایزه نوبل ادبیات شد. معروف ترین رمان او، مردم ژوئیه (July’s People)، در 1981 منتشر شد، که سرنگونی حکومت سفید را به تصویر می کشد. گوردیمر از فعالان سیاسی و مخالفان آپارتاید بود و در جنبش ضد آپارتاید فعالیت داشت.

 

Olive Schreiner نویسنده an African Farm 1883

Olive Schreiner نویسنده an African Farm 1883

 

آثول فوگارد (Athol Fugard)، نمایشنامه ای که به طور منظم در تئاتر حاشیه در آفریقای جنوبی، لندن ( در دربار سلطنتی تئاتر)، و شهر نیویورک به نمایش در آمد. داستان Olive Schreiner، از یک مزرعه آفریقایی (1883) الهام گرفته شده است. چیزی که بسیاری معتقد بودند به عنوان معرفی فمینیسم در قالب رمان اعلام شده است.

آلن پیتون به خاطر رمان گریه (Cry) تحسین شده و به عنوان نویسنده محبوب کشور در سال 1948 شناخته شد. رمان او داستان یک کشیش سیاه است که برای پیدا کردن پسر خود به ژوهانسبورگ می آید. این رمان در سطح بین المللی نیز پرفروش شد. در طول سال 1950، مجله درام یک چشمه از طنز سیاسی، داستان، و مقالات شد.

نویسندگان آفریقایی شروع به نوشتن درباره آپارتاید کردند. Breyten BREYTENBACH برای فعالیت با جنبش چریکی علیه آپارتاید زندانی شده بود. آندره آستانه (Andre Brink) اولین نویسنده آفریقایی بود که نوشتن و انتشار کارهایش توسط دولت ممنوع اعلام شد این ممنوعیت پس از انتشار رمان او با نام فصل سفید خشک (Dry White Season) اتفاق افتاد که حقیقت را درباره آفریقای جنوبی سفید در مورد یک دوست سیاه که در بازداشت پلیس می میرد، کشف کرد.

جان ماکسول “J. M.” کوتزی یک رمان نویس آفریقای جنوبی، مقاله نویس، زبان شناس، مترجم که در سال 2003 جایزه نوبل در ادبیات را دریافت کرد. او در سال 2002 به استرالیا نقل مکان کرد و در آدلاید زندگی می کند. او در سال 2006 یک شهروند استرالیایی شد.

نویسنده انگلیسی زبان، جان رونالد روئل تالکین (J. R. R. Tolkien)، نویسنده آثار هابیت (Hobbit)، ارباب حلقه ها (Hobbit) و سیلماریلیون (Silmarillion)، در سال 1892 در بلوم فونتین (Bloemfontein) به دنیا آمد.

ادامه فرهنگ مردم آفریقای جنوبی در قسمت بعدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *